Vairagya – pogłębiona praktyka z Nataszą Moszkowicz 5-6.02.2022

Bardzo gorąco zapraszamy do udziału w warsztatach pogłębionej praktyki jogi wg metody B.K.S Iyengara.
Dedykujemy to zaproszenie osobom praktykujących jogę ww metodzie ( min. 1,5 roku) aby stając na macie otworzyć się na NOWE!

A temat spotkania niech opiszą słowa samej Nataszy Moszkowicz:

abhyāsa vairāgyābhyām tannirōdhaḥ ॥12॥

Połączenie regularnego, świadomego działania z praktyką uważności jest zasadniczą receptą Patańjalego na odprężenie doświadczanych przez nas napięć, przekroczenie wewnętrznych ograniczeń i złagodzenie życiowych bolączek. Dla uzyskania wewnętrznej równowagi i zachowania życiowej energii potrzebne jest nasze stałe zaangażowanie w praktyce. Nieulegające chwili, odżywiane wolą, budujące stabilność umysłu z jednej i konsekwentnie wyswabadzające nasze przeżywanie z drugiej strony.

dr̥ṣṭa-anuśravika-viṣaya-vitr̥ṣṇasya vaśīkāra-saṁjṇā vairāgyam ॥15॥

W praktyce vairāgyi odprężamy granice świadomości, pozwalając jej „oddalać się od pragnień”. Nie odwracamy od nich spojrzenia, lecz przestajemy dostarczać odczuciom i myślom biegunowego ładunku, ulegając naprzemiennemu przyciąganiu i odpychaniu natury. Świadomość pochwycona w grę raga/dveśa kształtuje się jedynie wobec zwyczajowo atrakcyjnych obiektów, całkowicie skupiając się na ich obecności, z wyłączeniem uwagi na otaczającą rzeczywistość spraw, wpływów i jakości, bądź na ich nieobecności, odbijając się bezwolnie od zwyczajowo nieatrakcyjnych przedmiotów i przeżyć. Uwikłanie w tą dynamikę, równie żywotną wobec odpychających nas zjawisk, nieuchronnie obniża motywację do praktyki i oddala od doświadczania jogi. Wyczerpuje energię uważności, która spala się w wysiłku „nieprzywiązywania”. 

tatparaṁ puruṣa-khyāteḥ guṇa-vaitr̥ṣṇyam ॥16॥

Zamiast tego możemy kształcić od wewnątrz równoległą, jasną przestrzeń „widzialnego”, gdzie dynamika przyciągania i odpychania nie jest znana. Korzystamy w tym celu z energii abhyāsy, zasilając dążenie do przepracowania wewnętrznych ograniczeń. Vairāgya, w nierozdzielnym związku z abhāysą, jest praktyką zwracania się ku czemuś prawdziwie dla nas istotnemu. Nie wycofania się w obronie przed nadmiarem poruszeń lecz otwarcia na nieznane bodźce, wrażenia, myśli, odczucia i możliwe sposoby działania. Nie odrzucania doświadczeń, lecz ujmowania ich w żywe, uważne, transportujące ramy. Takie rozumienie vairāgyi pozwala prostym doświadczeniom życia głęboko nas dotykać, przeżywać nasz czas w pełni, bez pragnienia zatrzymania jego upływu. Pomaga świadomości wyzwalać się od kodów pamięci, konstruktów przekonań, od ognia przywiązań wobec tego, co zgromadziliśmy, osiągnęliśmy czy stworzyliśmy, a co trzyma zamyka świadomość w grze lęków i niepokoju.

——-
Kto prowadzi?

NATASZA MOSZKOWICZ
Dyplomowana nauczycielka jogi według metody Iyengara®
w stopniu Senior Intermediate I. Praktykuje od 21 lat.
Poszukująca z natury. Z wykształcenia filozof i religioznawca.
Z zamiłowania pisze, tłumaczy, fotografuje, inspiruje, organizuje, powołuje…
Współtworzy Krakowski Warsztat Jogi, w ramach którego prowadzi Nauczycielski Program Szkoleniowy, Warsztaty Tematyczne i coroczne Wyprawy z Jogą do Indii.
Tłumaczy organizowane w Polsce konwencje z nauczycielami o międzynarodowej renomie.
Studiuje regularnie w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute (Pune, Indie), oraz pod okiem nauczycieli stopnia Advanced.
Działaczka Komitetu Technicznego i egzaminator Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce.
Uczy zarówno stawiających pierwsze kroki na macie (znajdując we wprowadzaniu do praktyki szczególne upodobanie), jak i nauczycieli.
Prowadzi także praktykę indywidualną wspierającą terapię medyczną/rehabilitację.

——–
Program:
sobota 5.02.22
11:30 – rejestracja uczestników
12:00 – 15:00 sesja 1
herbata/ kawa
15:30 – 17:00 sesja 2

niedziela 6.02.22
10:00 – 12:30 sesja 3
herbata/kawa
13;00 – 14:00 sesja 4

——-
KOSZT:
całość warsztatów: 290 zł 

ZNIŻKA! dla UCZNIÓW YCŁ ( z aktywnym karnetem lub kartą partnerską) – 270 zł

ZAPISY:

– mailowo: yoga@yoga.net.pl

Wraz z rezerwacją miejsca konieczna jest wpłata kwoty 100 zł na poczet bezzwrotnej zaliczki na nasze konto:
PKO BP 91 1020 3352 0000 1602 0107 6017
z dopiskiem ” Warsztaty luty 2022″
Pozostałą kwotę należy dopłacić w dniu warsztatów GOTÓWKĄ.

——
Osoby, które chciałyby wziąć udział tylko w jednym dniu informujemy, że taka możliwość pojawi się po zamknięciu listy osób i w miarę wolnych miejsc będzie można z takiej opcji skorzystać. 
Ilość osób ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

——
– Warsztat przeznaczony dla osób praktykujących co najmniej 1,5 lata metodą BKS Iyengara. 
– Udział w warsztacie tylko po potwierdzeniu wpłaty zaliczki.

——

DODATKOWE INFORMACJE:
Jeśli chcesz o coś dopytać to napisz do nas :
yoga@yoga.net.pl
lub zadzwoń:
606 270 204 Beata Waszczykowska
501 387 973 Jola Motyl

Zapraszamy!!!