Metoda B.K.S. Iyengara
Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (1918 – 2014) był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi. Praktykował i nauczał przez ponad 70 lat. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie rozpoczęło praktykę jogi.
W toku praktyki, Iyengar wypracował unikalną metodę nauczania, charakteryzującą się niebywałą precyzją i metodycznością. Guruji Iyengar tłumaczy intensywny charakter swojej metody tym, że poprzez praktykę jogi musimy zwalczyć nasze negatywne tendencje, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychologicznej. Gdy w zaistniałą sytuację nie wprowadzimy żadnych nowych bodźców, nie ma możliwości zmiany. Gdy ciało jest trawione przez chorobę, a umysł przez szkodliwe i uciążliwe skłonności, musimy wprowadzić do „systemu“ bodziec, który będzie na tyle silny, by przerwać cierpienie, w którym tkwimy już wiele lat. Stąd w metodzie Iyengara tak wielki nacisk kładzie się z jednej strony na precyzję, a z drugiej strony na personalizację praktyki. Nie musisz wykonać docelowej pozycji – położyć dłoni na ziemi, dotknąć głową golenia etc., ale w każdej części ciała, w każdym układzie, dosłownie w każdej komórce – musi nastąpić odpowiednia praca. Wtedy i tylko wtedy, według Iyengara, praktyka będzie transformująca. ( SJIP)
Metodycznie, ewolucyjnie, krok po kroku rozwijamy poprzez praktykę świadomość swojego ciała i umysłu. Na zajęciach używa się pomocy tj. klocki, paski, koce, krzesła i wiele innych, aby wydobyć precyzyjnie to co jest kluczowe w asanach oraz aby ich dostępność była absolutnie dla każdego – także dla osób z dużymi ograniczeniami ruchowymi.
GRUPA POCZĄTKUJĄCA - POZIOM I
Zajęcia od podstaw – dla osób rozpoczynających praktykę jogi wg metody B.K.S. Iyengara, do 1 roku doświadczenia.
Nauka podstawowych pozycji, zwłaszcza stojących, nakierowana na budowanie siły, wytrzymałości i elastyczności ciała. Nauka używania podstawowych pomocy. W wypadku indywidualnych przeciwwskazań poszczególne pozycje, szczególnie podstawowe pozycje odwrócone, są zastępowane innymi przez nauczyciela.
Grupa otwarta dla osób wszystkich poziomów.
GRUPA OGÓLNA- POZIOM II
Zajęcia dla osób praktykujących wg metody B.K.S. Iyengara minimum 1 rok. Pogłębianie praktyki asan wszystkich grup – pozycji stojących, skłonów, wygięć, pozycji odwróconych – nakierowane na doświadczanie symetrii, płaszczyzn i kierunków ruchu ciała. Nauka świadomego korzystania z pomocy. W wypadku indywidualnych przeciwwskazań poszczególne pozycje, szczególnie pozycje odwrócone, są zastępowane innymi przez nauczyciela.
Grupa otwarta dla osób z wyższych poziomów.
GRUPA ZAAWANSOWANA- POZIOM III
Zajęcia dla osób praktykujących wg metody B.K.S. Iyengara ponad 3 lata.Wymagana umiejętność samodzielnej praktyki sirsasany (minimum 6 minut) i sarvangasany (minimum 10 minut) oraz dojrzałość w korzystaniu z pomocy. Nauka zaawansowanych pozycji wszystkich grup, w cyklu miesięcznym, w tym balansów i elementów pranayamy, nakierowana na łączenie fizycznej, fizjologicznej i energetycznej pracy w asanach. Nauka samodzielnego modyfikowania pozycji zgodnie z indywidualnymi uwarunkowaniami.
GRUPA KOBIECA
Zajęcia wyłącznie dla kobiet, praktykujących wg metody B.K.S. Iyengara minimum 3 miesiące. Grupa dedykowana kobietom: podczas menstruacji ; kobietom, które z rożnych przyczyn wymagają indywidualnego podejścia do praktyki; kobietom, ceniących kobiecą energię podczas zajęć jogi. Praktyka pozycji wszystkich grup z uwzględnieniem kobiecych uwarunkowań, z umiarkowaną intensywnością, nakierowana na regeneracyjne i relaksacyjne działanie asan.
GRUPA DLA KRĘGOSŁUPA
Zajęcia dedykowane osobom zmagającym się z uciążliwymi, chronicznymi bólami kręgosłupa oraz ograniczeniami, wynikającymi z przebytych urazów oraz chorób. Specyfika tych zajęć polega na uczeniu się ,jak możemy wpływać na stan naszego narządu ruchu zarówno poprzez relaksację, mobilizację oraz stabilizację. Praktyka wszystkich grup pozycji z modyfikacjami na rzecz dbałości o bezpieczeństwo w praktyce.
GRUPA YOGA MAMA
Zajęcia dla Pań w ciąży i połogu, pozwalające na fizyczne i psychiczne przygotowanie się do porodu oraz spokojny powrót do całkowitej sprawności po porodzie. Specyficzny dobór pozycji, z dużą ilością pomocy oraz techniki oddechowe dedykowane specjalnie na ten czas życia są bardzo pomocne w całym okresie ciąży i tuż po nim.
Na zajęcia można przyjść ze swoimi maleństwami.
UWAGA! – MIĘDZY 9 A 12 TYGODNIEM CIĄŻY ZALECA SIĘZROBIĆ PRZERWĘ W PRAKTYCE.
GRUPA DLA SENIORÓW
Zajęcia dla osób dojrzałych, potrzebujących łagodnej, spokojnej praktyki, dostosowanej do potrzeb i możliwości fizycznych osób w tej grupie wiekowej.
MEDYTACJA I PRANAYAMA
Propozycja dla osób cierpiących na depresję, bezsenność, dolegliwości psychosomatyczne, jak również dla przepracowanych „pracusiów” czy zabieganych „sprinterów”. Sesje prowadzone są w oparciu o techniki relaksacyjne, oddechowe oraz prowadzone medytacje. Tego typu praktyka przynosi szczególny stan wyciszenia zarówno w obszarze fizycznym jak i mentalnym oraz długofalowo obniża poziom napięcia psychosomatycznego.
Kameralna grupa – max 10 osób.
ZAJECIA PERSONALNE
Obejmuje indywidualną praktykę jogi z nauczycielem, dostosowana do potrzeb i możliwości Ucznia – cena do uzgodnienia indywidualnie po konsultacji z nauczycielem.
Wskazówki dla początkujących
Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z jogą, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które dla Was przygotowaliśmy:
-Zaopatrz się w wygodny strój do ćwiczeń, który nie będzie krępował twoich ruchów.
-Ćwiczymy boso. Skarpetki czy cieplejsza bluza mogą przydać się podczas relaksu.
-Nie martw się o pomoce, Centrum jest wyposażone w maty, wałki, kostki, paski, pianki oraz specjalne krzesła do jogi. Jeśli dysponujesz własną matą bądź paskiem – możesz zabierać je ze sobą na zajęcia.
-Nie spożywaj ciężkostrawnych posiłków min. 3-4 godziny przed zajęciami, lekkostrawnych – min. 1 godzinę przed.
-Nie pij przynajmniej pół godziny przed praktyką, a w godzinę po zajęciach możesz zjeść lekki posiłek dodający energii.
-Nie spóźniaj się na zajęcia – to twój czas! Przyjdź 10-15 min. przed praktyką, żeby zdążyć się przebrać, skorzystać z toalety (ćwiczymy na opróżnionym pęcherzu) czy zająć miejsce na sali.
-Wyłączaj telefon komórkowy – jego dźwięk rozprasza nie tylko ciebie, ale pozostałych ćwiczących, jak i nauczyciela!
-W ciszy i skupieniu lepiej skoncentrujesz się na sobie i swojej praktyce, na rozmowy przyjdzie czas po zajęciach